Тя поставя началото на кандидатурата на страната ни за вписване на късноантичните мозайки на Филипопол в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, съобщиха организаторите.

Пловдив кандидат за ЮНЕСКО с Голямата базилика >>>

Изложбата, която може да бъде видяна до 27 ноември, включва 25 фотографии и информационни табла, които показват великолепието на късноантичните мозайки в три от най-представителните паметници на римското мозаечно изкуство във Филипопол - Епископската базилика, Малката базилика и вила "Ейрене".

Експозицията е организирана от фондацията "Америка за България" с подкрепата на Постоянното представителство на България към ЮНЕСКО, Министерството на културата /МК/, Министерството на туризма и община Пловдив.

В екипа, който работи по кандидатурата на България, са археолози, реставратори, архитекти и консултанти от МК и Националния институт за недвижимо културно наследство.

След успеха на Малката базилика, която отвори врати през есента на 2013 г. благодарение на инвестираните 1,3 млн. лв. от "Америка за България", фондацията подкрепя и пълното археологическо проучване, реставрация и социализация на Епископската базилика с 8,2 млн. лв. и кандидатурата на България към ЮНЕСКО, се посочва в съобщението.

Отбелязва се, че Епископската базилика е най-голямата раннохристиянска култова сграда, открита в земите на римската провинция Тракия. Малко от впечатляващата архитектура на трикорабната базиликата - с абсида, преддверие и открит двор с колонади - е оцеляло във времето, но в два пласта са съхранени около 2000 кв. м. многоцветни мозайки, които превръщат базиликата в първокласен паметник на културното наследство.

"Зад този проект стоят сериозните усилия и неуморният труд на много хора, организации и институции и благодарение на тяхната всеотдайност и добро партньорство вярвам, че важна част от уникалното ни културно наследство ще бъде показана на света в пълния си блясък", е казала при откриването на изложбата заместник-министърът на културата Амелия Гешева.

"За фондация "Америка за България" е привилегия да подкрепи връщането към живот на Епископската базилика на Филипопол. Ние се вдъхновяваме от ценното културно наследство на България и за нас то е източник на иновации и напредък, просперитет и оптимизъм за бъдещето. С нетърпение очакваме работата по кандидатурата към ЮНЕСКО, както и да ви посрещнем на откриването на Базиликата в началото на 2019 г., когато Пловдив ще е Европейска столица на културата", е посочила Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондацията.

Внасянето на документите за вписване на Голямата базилика в списъка на ЮНЕСКО ще стане до края на януари 2018 г., за да може предложението на България да бъде разгледано на сесията на международната организация през септември следващата година.